Unikátna budova v Starom meste
Bytový dom v centre Bratislavy, ktorý bol navrhnutý v tridsiatych rokoch 20. storočia významnou architektonickou dvojicou – Fridrichom Weinwurmom a Ignácom Vécseim, má jednu zaujímavú konštrukčnú charakteristiku. Pôvodne išlo totiž o budovu so zmiešanou funkciou obchodného domu, administratívnych priestorov a bytov.
Architekti počítali s tým, že bytová funkcia môže v budúcnosti ustúpiť rozširujúcemu sa obchodnému domu alebo administratívnym priestorom. Budovu preto konštruovali ako železobetónový skelet s rozponom až 14 metrov, čo predstavovalo na tú dobu značnú stavebnú výzvu. Docielili tým ale neobyčajnú variabilitu vnútorných priestorov budovy, ktorú sme pri rekonštrukcii využili.
116 m2
obytnej plochy3
mesiace návrh5
mesiacov realizácia116 m2
obytnej plochy3
mesiace návrh5
mesiacov realizáciaObývacia izba s kuchyňou
Súčasné byty sa často potýkajú s nedostatočnou plochou pre zriadenie kuchyne. V našom prípade je však kuchyňa situovaná v priestore, ktorý bol pôvodne uvažovaný ako obývacia izba spojená s kuchynkou jedného z dvojizbových bytov. Mali sme teda príležitosť vytvoriť naozaj veľkorysý priestor, ktorý sa stal srdcom celého bytu.
Jedáleň je netradične vysunutá od kuchyne do priestoru pred veľkým oknom s výhľadom do ulice. Je však uvažovaná skôr pre príležitostnejšie slávnostné stretnutie viacerých ľudí, pretože bežné stolovanie bude prebiehať na veľkom kuchynskom ostrove. V ňom je zabudovaná aj vinotéka a sofistikovaná varná doska s integrovaným odsávaním.
Dominantou obývačky je krásna sedačka s bielym buklé poťahom, za ktorou sme umiestnili na mieru zhotovený, ľahkým dojmom pôsobiaci, nábytok – priestorovú knižnicu. Tá tvorí funkciu paravanového prvku, opticky oddeľujúceho komunikačný ťah medzi izbami a kúpeľňou.
Materiály
Výrazným materiálom v rámci bytu je drevená podlaha so vzorom rybej kosti. Ostatný nábytok je ladený vo svetlých, krémových a bielych tónoch s občasným akcentom čiernej farby. Vybrané časti nábytku sú realizované v prevedení tmavého orechového dekoru, a to najmä jedna strana vysokej zostavy kuchynskej linky so vstavanými spotrebičmi a nika na druhej strane kuchyne s umiestneným dvojitým drezom. K týmto je decentne doladená aj dláždená podlaha a doska z odliateho umelého kameňa v svetlo-béžovom tóne.
Rovnaký materiál, aký je na dlažbe je využitý aj na nenábytkových stenách oboch kúpeľní. Posledným a azda jedným z najdôležitejších prvkov v rámci bytu, sú zrkadlové panely a zrkadlové dvierka. Využité sú hlavne v spálni a v kúpeľniach, kde účinne opticky rozširujú priestor a odrážajú svetlo z okien a svietidiel. Zároveň mnohokrát za sebou ukrývajú aj revízny otvor k technickým zariadeniam oboch pôvodných bytov.
Dub prírodný
Podlaha
Krémové MDF
Nábytok
Orech tmavý
Nábytok
Dispozícia
Plánované rozširovanie obchodného domu, ani administratívnych priestorov sa napokon nikdy neuskutočnilo a byty na vyšších podlažiach zostali dodnes. Nedávno prešla celá budova komplexnou rekonštrukciou, ktorá ich rozsah v rámci podlaží ešte rozšírila.
Klientka nás oslovila k spolupráci na prestavbe a zariadení dvoch takýchto susediacich dvojizbových bytov. Veľmi rýchlo sme spoločne sformulovali zámer tieto dva byty spojiť do jedného, veľkého trojizbového bytu, ktorý by tak mohol mať štedrú výmeru. Konštrukcia budovy nám umožnila tento výsledok dosiahnuť bez akýchkoľvek staticky zložitých úkonov. Postačilo iba odstrániť nenosnú stenu medzi bytmi.
Ostatné priestory
Jedna izba má samostatný šatník situovaný priamo v jej predpriestore, druhá – hlavná spálňa – ho má riešený formou veľkej vstavanej skrine. Z bývalého zádveria jedného z bytov sme vytvorili aj samostatnú komoru s práčovňou, do ktorej sa vstupuje z priestoru kuchyne. Keďže každý z dvoch bytov disponoval jednou kúpeľňou, novovzniknutý trojizbový byt má kúpeľne dve – jednu pre potreby hostí a druhú, väčšiu, pre našu klientku. V tejto veľkej kúpeľni sa nachádza aj vaňa rovnako ako veľký sprchový kút.
Svietidlá a doplnky
Ambientné osvetlenie je často integrované priamo do nábytku na mieru a iných konštrukcií, no v interiéri sa objavuje aj niekoľko pekných kúskov solitérnych osvetľovacích prvkov od značiek ako Pholc a Estiluz.
Jedálenské retro stoličky s ratanovým výpletom a tiež stôl z dubového masívu tvoria práve jedným z týchto svietidiel príjemnú kompozíciu, čiastočne sa odvolávajúcu na dobový dizajn tridsiatych rokov. Konferenčný stolík je našim autorským návrhom, špeciálne zhotoveným na mieru tak, aby ladil k ostatnému vstavanému nábytku.
Projekt a realizácia
Otvárať a na novo riešiť a vylepšovať dispozície starých bytov je jedným z našich obľúbených zadaní v kontexte našej architektonickej práce. Tým viac, ak je výsledkom spokojný klient, ktorý získava nadhodnotu v podobe dobre a premyslene riešeného diela, ktoré je syntézou kvalitnej dispozície a remeselne dobre dotiahnutých stavebných a nábytkových detailov. Sme presvedčení, že tento projekt je dielom práve takýmto.
Foto: Marián Svítek/BOLD Digital
Chceli by ste sa dozvedieť viac o tom ako prebieha návrh interiéru alebo aké služby poskytujeme?
Nezmeškajte nové projekty
Páčia sa Vám naše práce? Dostávajte dávku novej inšpirácie priamo na Váš email.