Potreba presťahovať sa do nových a väčších priestorov bola u nás "na stole“ užn dlhšiu dobu. No najmä rast počtu zamestnancov v oboch spoločnostiach (architektonického ateliéru .archstyl a sesterského CGI štúdia WooW) v posledných rokoch ukázal, že túto tému už nemožno ďalej odkladať. Pôvodné priestory boli po viacerých stránkach nevyhovujúce a stiesnené. Napokon sa nové priestory podarilo zabezpečiť v rovnakej budove a na rovnakom poschodí.
Išlo o klasický kancelársky trojtrakt (z 90. rokov) so stredovou chodbou bez okien, z ktorej viedli dvere do niekoľkých miestností orientovaných buď na severnú alebo na južnú stranu. Takéto dispozičné riešenie nám do určitej miery vyhovovalo. Dovoľovalo by totiž obe firmy od seba oddeliť, čo je prevádzkovo nevyhnutné. Zároveň sme ale chceli mať priestor čo najviac otvorený, aspoň opticky spojený a do hĺbky dispozície vtiahnuť väčšie množstvo denného svetla. Rozhodli sme sa teda trojtrakt koncepčne zachovať, ale nie vo svojom pôvodnom prevedení.
180 m2
úžitková plocha3
mesiace návrh6
mesiacov realizácia180 m2
úžitková plocha3
mesiace návrh6
mesiacov realizáciaOdstránili sme existujúce priečky aj inštalačné podhľady, čím sme zväčšili svetlú výšku a stropnú dosku sme odhalili až na železobetón. Novovzniknutý otvorený priestor sme následne začali členiť pomocou troch druhov konštrukcií. Prvým boli pevné tehlové priečky, pretože určité priestory (napr. technickú miestnosť) bolo treba kvôli akustickej hlučnosti a nutnosti chladenia serverov dostatočne oddeliť. Pevná priečka čiastočne zabránila obom častiam, aby sa vzájomne rušili hlukom. Tento vymurovaný tehlový novotvar sme nechali priznaný. Druhým typom konštrukcie boli sklenené priečky. Tie dovolili prirodzenému svetlu preniknúť aj do stredového traktu, a tak bol tento využitý aj pre umiestnenie menšej zasadacej miestnosti, ktorú využívajú obe firmy na videohovory alebo na interné konzultácie. Druhá, väčšia zasadacia miestnosť sa nachádza v južnom trakte. Tretím typom oddeľujúcej konštrukcie sa stal samotný nábytok. Úložný priestor (pre uskladnenie dokumentov, materiálových vzoriek, či vecí bežnej kancelárskej potreby) zároveň ukrýva aj rozvody elektroinštalácie, či vzduchotechniky. Nábytok na mieru tak tvorí, spolu so stavebnými konštrukciami dobre premyslený celok.
Namiesto trasovania rozvodov nad sadrokartónovými podhľadmi sme tieto nechali voľne priznané, prípadne na niektorých miestach čiastočne opticky prekryté perforovaným plechom. Keďže sme potrebovali vytvoriť akusticky vyhovujúce prostredie, umiestnili sme nad pracovnými stolmi zavesené heraklitové panely, ktoré dobre pohlcujú hluk a majú v sebe zároveň zabudované individuálne stmievateľné osvetlenie každého pracovného miesta. Sklenené priečky sme doplnili o posuvné závesy, ktoré tiež napomáhajú dobrej akustickej pohode priestoru a zároveň poskytujú niekedy potrebné súkromie pri videohovoroch v zasadacích miestnostiach. Záclony pred oknami opticky zjemňujú priestor a tiež prekrývajú rozvody a koncové prvky elektroinštalácie či vykurovania.
Všetky pracovné stoly sú výškovo nastaviteľné a umožňujú tak aj prácu po stojačky. Hoci bola budova postavená pred takmer tridsiatimi rokmi a nedisponovala centrálnou vzduchotechnikou, považovali sme za dôležité rekuperáciu v našich kanceláriách mať. Priestor je tak neustále vetraný a zároveň nie je rušený hlukom z exteriéru. Existujúce vykurovanie sme doplnili o prvky chladenia, ktoré tzv. wind-free systémom padavého chladu napomáhajú aj tepelnej pohode v letných mesiacoch a eliminujú nežiaduce prúdenie chladeného vzduchu na minimum. Vytvorili sme teda zdravé prostredie na každodennú prácu: dizajnovo, akusticky, svetlotechnicky, tepelno-technicky a aj vyššie spomenutým prísunom čerstvého vzduchu.
Výsledný interiér má skôr industriálny charakter, a to aj kvôli aplikovaniu technickej liatej podlahy a priznaniu skutočných materiálov stavebných konštrukcií. Nábytok je vyhotovený z bielenej preglejky, bieleného smrekového masívu a z popisovateľných povrchov, ktoré pri poradách nahrádzajú tabule. Na krycích podhľadových konštrukciách sme pracovali s perforovaným plechom alebo s heraklitovými doskami, a to kvôli ich dobrej akustickej pohltivosti.
Priestor bol primárne koncipovaný pre čo možno najpríjemnejšiu prácu našich zamestnancov, no mysleli sme aj na klientov, ktorí ku nám prichádzajú. Prostredníctvom sklenených priečok majú popri konzultáciách pocit, že sú v centre diania a vnímajú za nimi priestor, ktorý je našim dielom. Pri citlivejších jednaniach naopak zatiahnuté závesy napomôžu vytvoreniu dostatočného pocitu súkromia. V dômyselne skrytom úložnom priestore sa nachádza množstvo materiálových vzoriek, ktoré môžeme klientom prezentovať priamo pri kreovaní návrhov. Na prezentácie vizuálneho obsahu a na konzultácie videohovormi slúžia dva televízory, priamo sieťovo prepojené s centrálnym serverom a prostredníctvom vzdialeného prístupu aj s počítačmi jednotlivých architektov.
Na účely relaxu a ako dennú zónu zamestnancov využívame priestory bývalých kancelárii, ktoré sa nachádzajú na rovnakom poschodí, a ktoré sme si stále ponechali spolu s exteriérovou pobytovou terasou. Novozariadený priestor je tak určený výhradne na prácu a nedochádza ku vzájomnému rušeniu sa pri jednotlivých činnostiach. Dôležitou súčasťou je aj interiérová zeleň, ktorá spolu s prvkami mobiliáru napomáha optickému členeniu na menšie celky, humanizuje priestor a v novom presvetlenom priestore sa jej aj dobre darí.