Návrh do detailov
Projekt Stavebnej fakulty STU v Bratislave
Od úplného začiatku sme sa na projekt rekonštrukcie pozerali z úplne iného pohľadu. Samozrejmým základom bolo zvládnuť všetky časti návrhu tak, aby bol výsledok plne funkčný a vyhovoval stanoveným kritériám. Nad to sme však ešte postavili myšlienku vytvorenia priestoru pre študentov, kde by sa mohli stretávať a pracovať spoločne na projektoch, učiť sa vzájomnej spolupráci a komunikácii.
Popri tejto, sme vložili do projektu ešte jednu myšlienku. A to myšlienku spojenia starého s novým. Naším zámerom bolo prepojiť príbehy z histórie fakulty s novými prvkami, a tým aj vzdať úctu jej tvorcom. Chceli sme ich dielo preniesť do 21. storočia. Samotný vznik fakulty sa datuje do druhej polovice 30-tych rokov 20. storočia a pri jej zrode stálo 10 profesorov. V prvom roku tu študovalo 63 študentov. Aby sme si profesorov pripomenuli a vzdali im hold, každému jednému z pôvodných 10 je venovaná jedna lampa nad pódiom. Počet študentov prvého ročníka je zasa premietnutý do počtu svietidiel, ktoré osvetľujú priestor auly.
Celý priestor sme sa snažili prepojiť so Slovenskom, prvkami charakteristickými pre našu prírodu. Sú to najmä drevo a kameň. Drevené obklady, ktoré sme použili v priestore auly majú nepravidelný tvar inšpirovaný mohutnými kamennými bralami. Ako náhradu za kameň sme zvolili pohľadový betón pokrývajúci veľké plochy a pôsobiaci veľmi výrazne a prírodne. Zároveň však nadväzujeme na myšlienku nepravidelnosti a vnášame vizuálnu variáciu. Celkový dojem nepravidelnosti sme nakoniec podčiarkli použitím troch rôznych odtieňov oranžovej na sedadlách pre študentov, a tým tak priestor zjednotili s farbami fakulty.
Vizuálne sme rozčlenili aj strop, zapracovali do neho 63 svietidiel a každý jeden segment podsvietili. Steny sme obložili drevom, boky hľadiska pohľadovým betónom a zväčšili priestor pódia.
Pôvodne oddelené priestory klubu STU a átria pred jedálňou sme spojili, pridali sme jedno poschodie a vytvorili galériu. Tu sú vystavené práce študentov a každý bez rozdielu sa môže prezentovať alebo inšpirovať.
Z klubu STU sme vytvorili multifunkčný priestor. Je ho však možné koncepčne meniť a využívať aj pri kongresoch, prednáškach a plesoch. Voľný priestor pod Aulou B001 sme využili na vytvorenie oddychovej zóny pre študentov a zároveň miesto pre workshopy a prezentácie. Priestor pôsobí dostatočne reprezentatívne a vytvára z odborov a katedier Stavebnej fakulty jednu veľkú komunitu.